Detail štátu

Turecko Turecko - transparent

Koľko trvá let do Turecka?

Let do Turecka trvá cca 2 hod. 30 minút.

Aká je mena v Turecku?

Turecká líra (1€ = cca 3,12 TRY). Zo Slovenska si vezmite eurá a zmeňte si ich buď v hoteli, alebo v banke. Dá sa tiež platiť priamo eurami, no pri zmene na tureckú liru ušetríte. S tureckou lírou sa tiež lepšie zjednáva na bazároch a v obchodoch. Platiť kartou nie je problém v lepších reštauráciách, potravinách, hoteloch a v obchodoch s koženými výrobkami a zlatníctvach. S platobnou kartou môže nastať problém na bazároch.

Aký je časový posun v Turecku?

Časové pásmo v Turecku je GTM +2, čo pre nás znamená +1hodina

Kedy cestovať do Turecka?

Najvyššia sezóna (jún–august)

  • ceny a teploty sú najvyššie
  • očakávajte veľké množstvo turistov, zájazd objednávajte dopredu
  • turecké školské prázdniny začínajú od polky júna do polky septembra

Medzisezóna (máj & september)

  • menej turistov
  • teplé a príjemné počasie
  • pozor - v septembri sa skôr stmieva - kratšie dni

Mimosezóna (október–apríl)

  • chladnejšie počasie, vietor
  • hotely sú zatvorené, alebo ponúkajú výrazné zľavy
  • najvyššia sezóna v lyžiarskych strediskách

Kam na výlet v Turecku?

PAMUKKALE: celodenný výlet za najvýznamnejšou prírodnou pamiatkou Turecka je jedinečnou možnosťou, ako sa dozvedieť mnoho zaujímavých informácií o Turecku, objaviť krásy miestnej krajiny, antického mesta Hierapolis s veľkolepým amfiteátrom pre 15 000 divákov a na vlastnej koži vyskúšať účinky liečivej minerálnej vody, ktorá je dôvodom vzniku jedinečného prírodného útvaru Pamukkale (bavlnený zámok), pomenovaného podľa čistej bielej trblietajúcej sa farby útesov a terás. (cena cca 65€/os.)

KAPPADOKIA: Vidieť rozprávkovo krásne miesta mesačnej krajiny, ktorá za svoj vznik vďačí sopečným vyvreninám, pôsobeniu dažďa a vetra, umožňuje návšteva očarujúcej Kappadokie, ktorá je vedľa Pamukkale ďalším zázrakom tureckej prírody. 2- dňový výlet do týchto miest zahrňuje prehliadku kláštorov, kostolov a domov vytesaných do skalných útvarov v údolí Gőreme, „rozprávkových komínov“ v Űrgűpu, 7- poschodového podzemného mesta Kaymakli, mestečka Avanos, vyhlásenej kobercovej manufaktúry a na spiatočnej ceste Kervanseráj Sultanhan pri meste Aksaray. Výlet sa organizuje z oblasti Alanye. Pre romatické duše odporúčame let balónom. (Cena cca 125 €/os.)

DEMRE, MYRA, KEKOVA: Obľúbený výlet do starovekej Myry s krásnym amfiteátrom a jedinečnou ukážkou pohrebnej architektúry Lýkov, návšteva mesta Demre, v ktorom sa nachádza kostol sv. Mikuláša a plavba na lodi, ktorá vedie vedľa potopeného antického mesta k ostrovčeku Kekova, ponúka možnosť spojiť poznanie s príjemným odpočinkom a kúpaním. (Cena cca 55 €/os.)

TURECKÝ VEČER: Zoznámiť sa s miestnym folklórom a ochutnať lahodné pokrmy tureckej kuchyne, považovanú jednu z najlepších na svete je možné počas zábavného večera, na ktorom vystúpi množstvo tanečných súborov z rôznych častí Turecka a nepochybne tiež očarujúce turecké „bellydancers – brušné“ tanečnice.

HAMAM: Návštevu tureckých kúpeľov s tradičnou procedúrou a dokonalou olejovou masážou celého tela odporúčame absolvovať hneď v prvých dňoch dovolenky. Dokonalé umytie mydlovou penou a následný peeling od hlavy až po päty pripraví telo na opálenie, ktoré potom vydrží dlhšie krásne hnedé. Nehanbite sa a zažite časy ako za sultána. (Cena cca 29 €/os.)

JEEP SAFARI: Vzrušujúce a dobrodružné výlety v kolóne niekoľkých džípov lesmi, priesmykmi, údoliami a niekedy dokonca spenenými prúdmi do úchvatných hôr sú jednou z možností, ako objaviť krásy tureckej krajiny. Počas cesty budú na najzaujímavejších miestach zastávky na fotografovanie a doplnenie adrenalínu. (Cena cca 45€/os.)

RAFTING: Rafting odporúčame všetkým milovníkom vody a krásnej prírody. Je vhodný pre všetkých s trochou odvahy. Nie je potrebná žiadna príprava. Po počiatočných informáciách o programe sa na raftoch splavujú horské rieky v dĺžke niekoľko kilometrov. Vykúpete sa v osviežujúcej horskej vode, porobíte nádherné fotky a všetko ukončíme skvelým obedom. To musíte zažiť! (Cena cca 49€/os)

VODNÉ PARKY A DELFINÁRIUM: V každom letovisku je možné zúčastniť sa výletu do veľkého vodného parku, zvyčajne najväčšieho v danej oblasti, s množstvom šmýkľaviek, toboganov, bazénov, či plávania s „Flipperom“. Nezabudnite si plavky!

Potrebujem do Turecka pas?

Každý občan SR cestujúci do Turecka musí mať platný cestovný doklad – cestovný pas. Platnosť pasu musí byť minimálne 180 dní odo dňa vstupu do Turecka. Dňom 26. júna 2012 vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. To znamená, že každé dieťa (nezáleží na tom, či má 5 dní, 5 mesiacov alebo 5 rokov!), resp. osoba musí mať vlastný cestovný pas.

Potrebujem do Turecka víza?

Pre krátkodobý vstup (90 dní) do krajiny nie sú potrebné víza. Slováci od 20. 8. 2013 nepotrebujú víza na vstup do Turecka.

Akú batožinu si môžem vziať do Turecka?

Povolené limity na batožinu sa líšia v závislosti od leteckej spoločnosti, s ktorou cestujete. Leteckú dopravu v prípade väčšiny zájazdov, ktoré u nás zakúpite, má na starosti spoločnosť TRAVEL SERVICE. Hmotnosť batožiny na osobu s leteckou spoločnosťou Travel Service je všeobecne stanovená na 15 kg. Presný povolený váhový limit batožiny máte vyznačený na voucheri. Navyše môžete mať príručnú batožinu s povolenou hmotnosťou 5kg na osobu a maximálnymi rozmermi 56 x 45 x 25cm. Váhové a rozmerové limity príručnej batožiny budú pri check-in pulte kontrolované a batožina bude označená visačkou „approved cabin baggage“ (schválená príručná batožina). Neoznačená batožina nebude pri nástupe do lietadla akceptovaná a následne bude naviac spoplatnená (s výnimkou tovaru kúpeného v DUTY FREE zóne letiska miesta odletu a predmetov osobného použitia - napr. dámska kabelka, malý fotoaparát a pod.) V prípade, že si so sebou plánujete vziať nadrozmernú batožinu (surf, bicykel, golf. palice a pod.), ako aj v prípade prepravy zdravotne ťažko postihnutých osôb je nutné minimálne týždeň pred odletom informovať o tejto skutočnosti pracovníka pobočky, v ktorej ste si zájazd zakúpili. Nadrozmerná batožina musí byť špeciálne zabalená a letecká spoločnosť si za ňu inkasuje extra príplatky. Za stratu alebo poškodenie batožiny nesie zodpovednosť letecká spoločnosť. V takomto prípade je potrebné udalosť nahlásiť ihneď po prílete na príslušnom mieste (lost and found) na letisku a spísať škodový protokol.

Čo sa oplatí nakúpiť v Turecku?

TURECKÝ KOBEREC: Ako ste sa zrazu ocitli v obchode s kobercami? Buď máte zálusk na kvalitný kúsok, alebo ste išli na jeden z fakultatívnych výletov a vlastne ani neviete, ako ste sa sem dostali. Strávite hodiny pitím tureckého čaju a sledovaním predavača, ktorý pred vás hádže jeden ručne tkaný koberec za druhým. Paradox je, že vy žiadny koberec nepotrebujete. Tak či onak, kvalita sa tureckým kobercom nedá uprieť a ich kúpou určite potešíte buď seba, alebo niekoho blízkeho. A ak nie, tak minimálne predavača.

ONYX: Kúpou výrobku z onyxu určite nič nepokazíte. Sošky, zvieratá, hracie kocky, šachové figúrky - šikovní tureckí umelci vyrobia, čo vám len napadne. Nezabudnite zjednávať!

JABLKOVÝ ČAJ: Jemný prášok, ktorý stačí zmiešať s vodou. Nejedná sa o kvalitný turecký čaj, ale o akýsi instantný nápoj, ktorý nájdete v každom tureckom bazáre. Odporúčame radšej skočiť do bežných potravín a vziať si domov kvalitný pravý turecký čaj - napríklad ÇAYKUR

"EVIL EYE"": Oko Fatimy, alebo Nazar Bonjour - kdekoľvek sa v Turecku pohnete, uvidíte toto modré koliesko s bielym okom v strede. Slúži na ochranu pred zlom a nájdete ho v hoteloch, v tureckých domácnostiach, alebo na pracoviskách. Bežne sa stáva, že vám predavač v obchode pripne malý nazar na oblečenie.

TURKISH DELIGHT: Sladkosť, ktorú buď milujete, alebo nenávidíte. A aj keď turkish delight neznášate, prichytíte sa, ako kupujete 10 krábic v akcii "Buy one Get one free". 

Čo môžem doviezť do Turecka?

- 200 kusov cigariet;
- 100 kusov krátkych cigár (max. 3 g/kus) alebo 10 cigár;
- 200 g cigaretového tabaku (vrátane 200 kusov cigaretového papiera);
- 200 g fajkového tabaku alebo 200 g žuvacieho tabaku alebo 200 g modrého tabaku alebo 50 g šnupacieho tabaku;
- alkoholické nápoje s obsahom alkoholu viac ako 22%: 1 liter (pálenka);
- alkoholické nápoje s obsahom alkoholu do 22%: 1 liter (víno, pivo);
- kolínska voda, levanduľová voda, parfumy, esencie a pod. (celkovo maximálne 600 ml);
- 5 kusov výrobkov starostlivosti o pleť a toaletných potrieb;
- 1 kg kávy, 1 kg instantnej kávy, 500g čaju, 1 kg čokolády, 1 kg sladkostí;
maximálne 2 kg potravín.

Čo nesmiem vyviezť Turecka?

Nadobúdanie, vlastníctvo a vývoz "kultúrnych a prírodných artefaktov" je postihovaný mimoriadne prísne (trest odňatia slobody až na 10 rokov), keďže tieto predmety sú považované za štátny majetok. V prípade porušenia je bežnou praxou niekoľkomesačná vyšetrovacia väzba a vysoké kaucie aj pre turistov (v súčasnosti asi 9.000, - €). V niektorých prípadoch boli uložené tresty odňatia slobody. Preto sa dôrazne neodporúča nakupovať od obchodníkov starožitnosti, staré mince, skameneliny a pod. Polícia a colné orgány používajú mimoriadne široký výklad pojmu "starožitnosti", pod čo by mohol spadať aj akýkoľvek opracovaný kameň. Vzhľadom na to, že pre turistov je prakticky nemožné, aby sami presvedčili colné orgány, či je takýto objekt chránený ako starožitnosť, nemali by cestujúci, ktorí nevlastnia riadne povolenie od príslušných tureckých orgánov, vyvážať kamene, mince, fosílie a starobylo vyzerajúce objekty. V zásade je však možné získať od tureckého Ministerstva kultúry a pod neho spadajúceho Generálneho riaditeľstva pre správu múzeí Turecka vývozné povolenie. 

Čo ochutnať v Turecku?

KEBAB: Najtypickejšie a najznámejšie turecké jedlo. Tradičný je "döner kebab" (otáčaný), ktorý sa v Turecku pripravuje z teľacieho mäsa. 

KOFTE: Veľmi chutné mäsové fašírky sú úplným základom tradičnej tureckej kuchyne.

LAHMACUN: Turecká varianta pizze.

MANTI: Plnené cestoviny jogurtom a mätou.

KUMPIR: Zemiak plnený zemiakovou kašou, syrom, maslom a posypaná zmesou zeleniny.

Ako sa dohovorím v Turecku?

Po anglicky sa dorozumiete skoro všade na tureckej riviére. Ruštinu a nemčinu ovláda veľa turkov, vďaka veľkému podielu turistov z týchto krajín. Domácich však určite poteší, ak ich pozdravíte (merhaba), alebo im poďakujete (tešekurederem) v turečtine.

Čo robiť po prílete do Turecka?

Po prílete do Turecka Vás bude na letisku vítať zástupca CK – pobytový delegát, resp. delegátka (označený tabuľkou s logom CK), ktorý organizuje transfery z letiska do jednotlivých ubytovacích kapacít. Zástupca CK vás bude čakať pred výstupom z letiskovej haly. Najmä počas hlavnej sezóny býva cestná premávka na Tureckej riviére preexponovaná z dôvodu veľkej návštevnosti, preto Vás prosíme o trpezlivosť tak pri ceste z letiska do hotela, ako aj pri prípadnom meškaní transferového autobusu pri vyzdvihovaní klientov z hotelového komplexu či už na výlety alebo späť na letisko v deň odletu. Nasledujúci deň po prílete, sa bude konať informačné stretnutie. Prosíme Vás, aby ste sa tohto stretnutia zúčastnili, nakoľko Vám delegát predstaví okolie, služby hotela, možnosti využitia voľného času. Delegát Vám bude ďalej k dispozícii počas stanovených konzultačných hodín uvedených na informačnej tabuli CK nachádzajúcej sa na recepcii hotelového komplexu. V naliehavých prípadoch je možné spojiť sa s delegátom aj telefonicky (tel. č. nájdete na informačnej tabuli). Na hotelovej recepcii nájdete aj informačnú knihu, ktorá obsahuje všetky dôležité informácie o krajine, histórii, gastronómii, o možnostiach fakultatívnych výletov, športového a kultúrneho vyžitia.

Kedy je check-in a check-out?

 

Po príchode na miesto určenia sú Vám ubytovacie kapacity k dispozícii po 14.00 hod. a v deň odchodu Vás prosíme uvoľniť izby do 10.00 hod., resp. do 12.00 hod. (ak nie je na informačnej tabuli uvedené inak). V niektorých hoteloch je možné za poplatok predĺžiť si pobyt až do odchodu transferového autobusu na letisko (o poplatkoch sa informujte na recepcii hotela, resp. u delegáta CK).

 

Zdroje: TIP TRAVEL, pravda.sk, Hechter, MINZV

Destinácia:

Ponúkame 227 ubytovacích kapacít za cenu 232,79 € - 3 355 €.

Výsledky hľadania
Taksim Premium
LM
starstarstar
letecky Praha
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
3,8 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 232,79 €konečná cena Detail
 8.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 232,79 €konečná cena Detail
 15.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 232,79 €konečná cena Detail
Avicenna
LM
starstarstarstar
letecky Praha
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
3,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 236,79 €konečná cena Detail
 8.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 236,79 €konečná cena Detail
 15.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 236,79 €konečná cena Detail
Golden Royal
LM
starstarstarstar
letecky Praha
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 258,79 €konečná cena Detail
 8.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 258,79 €konečná cena Detail
 15.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 258,79 €konečná cena Detail
Nergos Villa Gizem
LM
starstarstar
letecky Budapešť
Raňajky, Polpenzia, Plná penzia
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 29.9.2018 8 dní Raňajky leteckyleteckyBudapešť 278,30 €konečná cena LM Detail
 29.9.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyBudapešť 301,30 €konečná cena LM Detail
 29.9.2018 8 dní Plná penzia leteckyleteckyBudapešť 326,30 €konečná cena LM Detail
Occidental Pera Istanbul
LM
starstarstarstar
letecky Praha
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 281,79 €konečná cena Detail
 8.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 281,79 €konečná cena Detail
 15.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 281,79 €konečná cena Detail
Zentrum
LM
starstarstar
letecky Praha
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 288,79 €konečná cena Detail
 8.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 288,79 €konečná cena Detail
 15.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyPraha 288,79 €konečná cena Detail
Alp Pasa
LM
FM
starstarstar
letecky Viedeň
Bez stravy, Raňajky, Polpenzia, Plná penzia
Hotel
Hodnotenie:
4,9 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 30.11.2018 8 dní Bez stravy leteckyleteckyViedeň 297 €konečná cena Detail
 8.12.2018 8 dní Bez stravy leteckyleteckyViedeň 305 €konečná cena Detail
 5.12.2018 8 dní Bez stravy leteckyleteckyViedeň 306 €konečná cena Detail
Titan Select
LM
FM
starstarstarstarstar
letecky Viedeň, Bratislava, Sliač, Košice
Polpenzia, All inclusive
Apartmány
Hodnotenie:
5,3 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 30.11.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 305 €konečná cena Detail
 8.12.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 313 €konečná cena Detail
 5.12.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 314 €konečná cena Detail
Kleopatra Alaiye
starstarstarstar
letecky Viedeň
Polpenzia, All inclusive
Hodnotenie:
5,2 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 30.11.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 319 €konečná cena Detail
 8.12.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 327 €konečná cena Detail
 5.12.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyViedeň 328 €konečná cena Detail
Side Corolla
LM
FM
starstarstarstar
letecky Viedeň
All inclusive
Hotel
Hodnotenie:
5,2 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 30.11.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyViedeň 321 €konečná cena Detail
 8.12.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyViedeň 329 €konečná cena Detail
 5.12.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyViedeň 330 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >